Overview
Specification
AT102TN03 V.9

AT102TN03 V.9 Basic Information
| Panel Model | AT102TN03 V.9 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.2 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AT102TN03 V.9 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
AT102TN03 V.9 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0925×0.2760 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2775×0.2760 mm (H×V) |
| Weight | 325g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 222×132.48 mm (H×V) |
| Bezel Area | 225.3×135.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 235×145.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.1±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (6-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AT102TN03 V.9 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/45/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AT102TN03 V.9 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 2.11W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
AT102TN03 V.9 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S10P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 8.4/9.3/10.5V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 200±20mA |
| Lamps Power Consumption | 1.86W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
AT102TN03 V.9 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.2/16/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 4.0/25/0.3/0.2mA (Typ.)(ICC/IAVDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 250mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
